Quantcast
Channel: Poradnik Budowlany - Novio.pl » Garaż
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Wybieramy idealny projekt garażu wolnostojącego

$
0
0

Optymalny projekt garażu wolnostojącego powinien uwzględniać zarówno wygodę użytkową przestrzeni garażowej jak i najlepsze usytuowanie budynku względem domu i ogrodu. Ponadto tego rodzaju inwestycja wymaga spełnienia warunków zawartych w regulacjach prawa budowlanego. Nadrzędnym wymogiem, który należy spełnić, są warunki zabudowy określone w prawie budowlanym. Prawo wskazuje na minimalne odległości jakie obowiązują przy tego rodzaju zabudowie. W związku z tym przy wznoszeniu garażu wolnostojącego należy zachować określoną odległość od granicy działki.

Poszczególne wymagania co do konkretnego umiejscowienia ścian i bramy garażowej odzwierciedlają więc normy przyjęte dla zabudowy mieszkalnej, realizowanej w formie wszystkich projektów domów jednorodzinnych na działkach budowlanych. Kiedy projekt garażu w zestawieniu z planem działki budowlanej nie budzi żadnych zastrzeżeń co do przepisowych odległości i kierunków jego położenia, inwestorzy mogą skupić się na funkcjonalnych walorach przestrzeni nowo budowanego garażu.

Aby stworzyć idealny garaż, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów będzie on wykorzystywany i czy warunki terenowe sprzyjają postawieniu podobnej zabudowy. Zweryfikowanie ilości wolnego miejsca na działce budowlanej nie powinno nastręczać większych trudności. W zasadzie garaże wolnostojące polecane są szczególnie właścicielom węższych działek, na których trudno jest zaplanować przylegającą do zasadniczej zabudowy mieszkalnej przestrzeń samochodową.

Umiejscowienie garażu musi uwzględniać warunki panujące przy wjeździe na teren posesji. Jeśli jest taka możliwość, można zaplanować takie położenie budynku, aby ułatwić sobie podstawowe manewry pojazdem na terenie własnej działki. Zdarza się, że garaż wolnostojący znajduje się wyraźnie przed linią frontową domu. Z jednej strony daje to możliwość szybszego zaparkowania pojazdu, ale taki układ burzy ład przestrzenny, ograniczając widoczność przedniej ściany domu. Lepszym wariantem wydaje się być takie położenie garażu, w którym zostaje on przesunięty poza linię frontową domu. Wówczas trzeba jednak zapewnić nieco dłuższy podjazd.

Przy wznoszeniu wolnostojącej przestrzeni garażowej powinno się także zoptymalizować strefę parkowania przed bramą garażową. Zbyt wąski wjazd ogranicza pole manewru, a ewentualna wizyta zmotoryzowanych znajomych spowoduje, że nie będą oni mogli liczyć na bezpieczne zaparkowanie swojego auta na naszej posesji. Wiele jednak zależy tu od wymiarów działki i ostatecznej koncepcji architektonicznej właścicieli posesji.

Rzecz jasna sam budynek garażowy powinien wpisywać się w szerszy kontekst zabudowy przestrzennej terenu, na którym będzie realizowana taka inwestycja. Dlatego planując postawienie niezależnego garażu w sąsiedztwie domu powinno się zwrócić uwagę aby jego bryła, kształt i kolorystyka oraz wykończenie nie odbiegały zasadniczo od struktury i wyglądu budynku mieszkalnego. Ważne są odpowiednie proporcje ścian, zadaszenia i dobór wykończenia. Oczywiście naczelną funkcją garażu jest bezpieczne i wygodne przechowywanie pojazdu. Jednak auto powinno stać w takich warunkach, które zapewnią mu maksymalne bezpieczeństwo techniczne, osłonę przed działaniem czynników atmosferycznych oraz zabezpieczą je przed ewentualną próbą kradzieży. Poza tym planując zorganizowanie niezależnego budynku garażowego warto w jego planie uwzględnić odpowiednią przestrzeń techniczną, dzięki której poszerzy się funkcjonalność garażu. Będzie on mógł pełnić funkcje składziku narzędziowego, rowerowego, mini warsztatu technicznego oraz zapewni przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na akcesoria ogrodowe czy oprzyrządowanie basenu.

W zależności od możliwości finansowych, można pokusić się o postawienie mniej lub bardziej kosztownej budowli garażowej. Przy czym najtańsze konstrukcje blaszane są jednak mało estetyczne i z reguły równie mało funkcjonalne. Jednak i w takim wariancie można zamówić garaż z ociepleniem i warstwą tynku, który nada mu odrobinę elegancji i przystosuje do warunków estetycznych panujących w obrębie działki budowlanej. Dużo droższe są garaże murowane. Jednak za wyższą ceną idzie większa solidność konstrukcji, potencjalnie lepsza izolacja termiczna i wyższa odporność na próby włamania. Poza tym garaż murowany odznacza się szerszą funkcjonalnością przestrzeni i jest bardziej trwały od tańszych, blaszanych odpowiedników. W dodatku wielu właścicieli posesji może pokusić się o jego samodzielne postawienie. Wówczas cała inwestycja okaże się nieco mniej kosztowna.

W przypadku projektów wolnostojących przestrzeń garażowa może zajmować dużo więcej miejsca, niż wynoszą minimalne wymagane wymiary budynku samochodowego. Jeśli więc inwestor ma taką możliwość, powinien przemyśleć wariant, w którym konstrukcja garażowa będzie uwzględniała szersze wykorzystanie wnętrza, niż tylko do zaparkowania auta osobowego. W przypadku garażu murowanego można zaplanować na przykład odpowiednie meble – półki, szafki i stolik. Garaż powinien posiadać wygodny dostęp do sieci elektrycznej, co umożliwi nie tylko montaż dowolnego oświetlenia, ale da też swobodę organizowania przestrzeni w momencie podłączania dodatkowych urządzeń technicznych, elektronicznych oraz rozmaitych narzędzi warsztatowych. Większy garaż wolnostojący może stać się atrakcyjną przestrzenią wielofunkcyjną, spełniającą również rolę przestrzeni wypoczynkowo-rozrywkowej.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images